در جهان سالانه میلیون‌ها نفر بر اثر بیماری سرطان جان خود را از دست می‌دهند. مرسوم ترین روش‌ درمان سرطان، شیمی درمانی است. این روش با وجود اثرگذاری بسیار در از بین بردن سلول‌های سرطانی، عوارضی نیز دارد؛ از جمله عوارض شایع این روش آسیب به بافت‌های سالم می‌باشد که معمولا به صورت ریزش مو مشاهده می‌شود. دانشمندان جهت کاهش این عوارض از دارورسانی هدفمند استفاده می‌کنند تا بتوان با استفاده از مسیرهای درمانی کاملا هدفمند و بدون آسیب‌رسانی به سلول‌های سالم، تومورهای سرطانی را به صورت کامل از بین ببرند.

نانوذرات مغناطیسی به عنوان ابزار درمانی مناسب با قابلیت استفاده طولانی ‌مدت، امروزه توانسته است به طور گسترده در هایپرترمی مغناطیسی، دارورسانی هدفمند، فتوترمال تراپی، فوتودینامیک‌تراپی و مگنتوفکشن برای درمان سرطان استفاده می‌‌شوند و توانسته است بستر مناسبی برای پیشرفت‌های حوزه فناوری نانو، بایوتکنولوژی، بالین و… فراهم کند.

نانوذرات مغناطیسی از فلزاتی مانند آهن، نیکل و کبالت تشکیل می‌شود. این نانوذرات اندازه کوچکی (با قطر 100-1 نانومتر) دارند که به عنوان حامل دارو، این ویژگی برای آن‌ها امتیاز ارزشمندی محسوب می‌شود. در میان انواع نانوذرات مغناطیسی، Fe3O4 طرفداران فراوانی در حوزه زیست پزشکی، بیوتکنولوژی، نانوبیوتکنولوژی پزشکی و بالین دارد و از این ترکیبات در دارورسانی هوشمند استفاده می‌گردد.

در کیت آموزشی پروفسور قطره به آموزش تئوری و عملی مرحله به مرحله سنتز نانوذرات مغناطیسی Fe3O4، بارگذاری Fe3O4 با دارو، سنتز سیستم پلیمری حامل دارو و بارگذاری Fe3O4 حامل دارو در سیستم پلیمری و همچنین مفاهیم دارورسانی، شیمی و محلول‌سازی پرداخته می‌شود.

ویژگی های محصول:

  • آﺷﻨﺎیی عملی ﺑﺎ ﻣﻔﺎﻫﻴﻢ و ﻛﺎرﺑﺮدﻫﺎی ﻓﻨﺎوری ﻧﺎﻧﻮ در حوزه‌های مختلف
  • آشنایی با نانوذرات مغناطیسی و بررسی توانایی آن‌ها در میدان مغناطیسی خارجی و رهایش دارو
  • آشنایی با تکنیک‌های دارورسانی هوشمند
  • آشنایی با انواع سیستم‌های پلیمری، نقش آن در پراکندگی نانوذرات و سنتز آن